10 04 2011

sihirli kitaplar...

 

Bu gün büyüdüğümü unutup, o çizgi filmleri siyah beyaz izleyen çocukluğuma geri dönmek , hasta ve nazlı olduğum için kendimi şımartmak istedim...Biliyorum hepimizin sorumlulukları türlü türlü...Ama bir saatliğine de olsa, anne olduğumuzu unutup, bebeklerinizi uyutup,çamaşır ve bulaşıklarınızı bitirdikten sonra yada baba olduğunuzu bir kenara bırakıp, evli çiftlerin bir arkadaş gibi ama çocuk ruhuyla veya breysel olarak biranlığına bırakıp herşeyi bu çizgi filmi izlemenizi tavsiye ediyorum...

İçinde zeka ve duyarlılık barındıran muhteşem bir animasyon…
Yaşlı eksantrik teyzesi ölünce evini Nathaniel’in ailesine, kitaplarını ise henüz okumayı bilmeyen Nathaniel’e bırakır. Küçük çocuk, elenore teyzenin bıraktığı evin tamiri için bir antikacıya satmak üzere olduğu bu kitapların büyülü olduğunu fark eder. Tavanarasına dizili kitaplar tüm bilindik peri masallarının orijinal ilk baskılarıdır; üstelik kahramanları içlerinde yaşamaktadır…Alice,peter pan,parmak çocuk,kırmızı başlıklı kız ve çocukken aklımızda olan,hatırımzda kalan tüm çizgi film karakterlerini kitaplarıyla birlikte kurtarırken, içinde duyduğu sevgiyi,elenore teyzesinin hatrını ve tüm hikayelerin onun için ne kadar değerli olduğunu izlerken; düşündüm..

söylediği bir cümle vardı elenore teyzenin...ve filmin ana teması bu cümle içinde saklıydı.. 2009 İtalya ve Fransa ortak yapımı olan ve türkçe dublajı yapılmış orjinal ismi elenore's secret olan bu çizgi filmi beğeneceğinize eminim..


 

'Sırf bir hikaye olması gerçek olmadığı anlamına gelmez...'

Hayal gücümüzü arada bir hatırlamak dileğiyle...güzel düşler ve iyi seyirler dilerim :)

 


 

0
0
0
Yorum Yaz